רונן טל

הסוחרים במדרחוב בבאר-שבע - פעם פנינת העיר - כבר היו מיואשים מהנרקומנים שהתנחלו באיזור והבריחו את הקונים. בשבוע שעבר, בעקבות פעילותו של סוכן סמוי, נעצרו 15 סוחרי סמים. "זה לא עוד הפעלה של סוכן", אומר תנ"צ חיים כהן, מפקד משטרת מרחב הנגב, "זה חוב של המשטרה כלפי בעלי החנויות"

 

מפקד משטרת מרחב הנגב, תנ"צ חיים כהן, סעד לפני כחודשיים במסעדה חיים בעיר העתיקה בבאר-שבע. האוכל היה טעים והגיע לשולחן מהר, אלא שבעלת המסעדה הרסה לו את התיאבון. בין המנה הראשונה לאחרונה היא סיפרה לו את מה שקציני המודיעין שלו רק תיארו בגרפים: המדרחוב בעיר העתיקה, הפנינה 

של באר-שבע, הפך לתחנת הסמים הגדולה בדרום. "אי אפשר כך יותר", התלוננה בעלת המסעדה, "זה הפך למובלעת של פשע וסמים. זה פוגע בפרנסה. אתם חייבים לעשות משהו". 

 

כשיצא תנ"צ כהן מהמסעדה והביט על המדרחוב, הבין על מה בעלת המסעדה מדברת. "זה באמת נראה רע", סיפר מאוחר יותר. "הנרקומנים סוחרים בסמים באין מפריע. הם באים למדרחוב לקנות את הסמים, לעיתים נשארים שם כדי להשתמש, כמעט בלי פחד, ותמיד חוזרים לשם כדי לקנות עוד". 

 

"לשכת המסחר" של באר שבע

תנ"צ כהן זימן אליו ללשכה סוחרים כדי שישטחו את תלונותיהם, ולא חסרו כאלה באותו מפגש. סוחרים התלוננו על התחושה הקשה שסחר ושימוש בסמים מתקיימים על מפתן חנויותיהם והם חסרי-אונים. הם סיפרו שהם פונים למשטרה, וזו מטפלת חלקית ונקודתית. הם סיפרו על מדרחוב שמתרוקן מקונים ומתמלא בנרקומנים, חלקם נערות. יו"ר ועד המדרחוב, שמעון בוקר, דיבר בהתרגשות על הטרור שמפעילים כמה עשרות נרקומנים על מאות הסוחרים בעיר העתיקה. 

 

תנ"צ כהן החליט לנקות את המדרחוב מסוחרי הסמים ומהנרקומנים. סוכן סמוי אותר, תודרך, ומבצע "עטרה ליושנה" יצא לדרך. ולמה "עטרה ליושנה"? כי פעם היתה עטרה במדרחוב של באר-שבע. 

 

מרכז המסחר הוותיק של באר-שבע, עורק החיים המסחרי של העיר, איבד עם השנים מיוקרתו וזוהרו הועם. הקניונים ומרכזי המסחר הגדולים בפאתי העיר נטלו את הבכורה והותירו את המדרחוב הרחק מאחור. סוחרים ובעלי חנויות מתמודדים שם עם מציאות כלכלית קשה ומיתון עמוק, כשעל כל אלה ניחתה עליהם בשנה וחצי האחרונה מכה נוספת: הנרקומנים. 

 

בהתחלה הם הגיעו לעיר העתיקה מפני שהמרכז לחלוקת תחליף הסם, האדולן, היה שם. הסוחרים מחו על כך, והמרכז הועבר למקום אחר בעיר. אבל למרבה האכזבה, הנרקומנים וסוחרי הסמים נשארו שם. הם התמקמו במרכז המדרחוב, מול תחנת משטרת באר-שבע, ופעלו שם באין מפריע. "הקניון של הסמים", "לשכת המסחר של באר-שבע" הם רק חלק מהשמות שניתנו למדרחוב החדש.

 

אל מובלעת הפשע הזו הוחדר הסוכן, איליה מושייב (27), שהתגייס למשטרה לפני כשנה והוצב ביחידת הסיור המרחבית של משטרת מרחב הנגב (יס"מ). אחרי הדרכות אצל ראש מחלק בילוש, חנן אדרי, לבש מושייב טרנינג, את כובע המצחייה שלו שם הפוך על הראש ו"יצא לקניות" במדרחוב של באר-שבע. לכל עסקת סמים מבוימת התלוו מפעיליו ותיעדו אותה. וכך, עסקה אחר עסקה, במשך כחודש וחצי, התמלאה הרשימה של רפ"ק פרג'ון ב-15 שמות של נרקומנים וסוחרי סמים. 

 

ההפעלה היתה ללא תקלות – כמעט. באחת הפעמים, כשמושייב הסתובב בעיר העתיקה מחופש לנרקומן, הוא קלט בזווית עיניו את אחיו, שמביט בו בתימהון. "הוא בטח חשב איך הידרדרתי ככה ומה קרה לי, אבל אני עשיתי לו סימן עם הראש והוא הבין", סיפר השבוע. "פחדתי שהוא יגיד משהו והלך עלי". 

 

מפעילי הסוכנים תדרכו אותו מראש איך להתחמק מהשאלות של המשפחה. וכאלו לא חסרו. "אשתי כל הזמן שאלה אותי איך אני ככה לא מגולח, מה אני עושה כל-כך מוקדם בבית", סיפר מושייב. "היו לי כל הזמן תשובות מוכנות". בשבוע שעבר, עם סיום הפעלתו, נתן הסוכן מושייב לאשתו תשובה אחת מפורטת על כל החודש וחצי האחרונים. 

 

החוב של המשטרה 

לאחרונה הוחלט לחשוף את הסוכן, לסיים את פעילותו ולעצור את סוחרי הסמים. לטקס הוזמן השר לביטחון הפנים, מפכ"ל המשטרה ומפקד המחוז הדרומי, ניצב משה קראדי. בעלי החנויות הוזמנו גם הם. מפקד המרחב, תנ"צ כהן, הכין הפתעה ליו"ר ועד הסוחרים בעיר העתיקה, שמעון בוקר. בוקר, שבחודשים האחרונים לא הרפה ממפקד המרחב ודרש פעילות, התבקש להגיע בארבע לפנות בוקר לאולם באוניברסיטת בן-גוריון ולהביא עימו בעלי חנויות נוספים. 

 

בוקר ובעלי החנויות רק יכלו לנחש במה מדובר. כשנכנסו לאולם נדהמו: עשרות רבות של שוטרים, מפכ"ל, שר, קצינים – כולם מחכים לפקודה לצאת ולעצור את סוחרי הסמים שכך מיררו את חייהם. באותו לילה, בין רביעי לחמישי, נעצרו 15 סוחרי סמים. מעצרם הוארך ובימים הקרובים יוגש נגדם כתב אישום. 

 

"אני לא מתבייש להגיד שאני מתרגש, מאוד מתרגש", אמר בוקר. "חודשים שאנחנו בוכים למשטרה, ועכשיו אני לא מתבייש להגיד גם תודה". תנ"צ כהן אמר: "זו לא עוד הפעלה של סוכן סמוי. זה חוב של המשטרה כלפי הסוחרים". 

 

וגם בעלת המסעדה, שהגישה לפני כחודשיים לתנ"צ כהן ארוחת צהריים מתובלת בהטפת מוסר, מרוצה.

 

באר שבע: המדרחוב שוב נקי

 

:טלפון

Thank You!

The form has been successfully sent.

:אימייל

:שם

:הודעה

 

מוכנות לחירום בישראל

יעוץ ותכנון אסטרטגי • ליווי והדרכה

Emergency preparedness Israel

Professional consulting & strategic planning, training

 

:טלפון

Thank You!

The form has been successfully sent.

:אימייל

:שם

:הודעה